WYDARZENIA, KTÓRYCH NIE MOŻESZ PRZEGAPIĆ!

Lip 12, 2021 |

STARE, ALE JARE

 

BESKIDZKI RAJD POJAZDÓW ZABYTKOWYCH i BESKIDZKI ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH

 

Beskidzki Rajd Pojazdów Zabytkowych to jedna z najbardziej atrakcyjnych imprez na południu Polski. Odbywa się w wakacyjnym czasie, zwykle w lipcu i trwa trzy dni. Dostarcza wiele radości nie tylko pasjonatom starych samochodów, którzy ściągają do Bielska-Białej z całego kraju i z zagranicy, ale także mieszkańcom miasta oraz okolicznych miejscowości. Można wówczas podziwiać prawdziwe perełki, zarówno polskiej, jak i światowej motoryzacji. Bazą, w której spotykają się uczestnicy imprezy jest parking hotelu Jawor w Jaworzu. Tam też zlokalizowany jest punkt startowy i meta rajdu. Oprócz typowo sportowej rywalizacji czyli przejazdu na czas, odbywają się także próby techniczne i zręcznościowe na placach. W trakcie trzech dni mają miejsce prezentacje poszczególnych pojazdów. Można zrobić fantastyczne zdjęcia i dowiedzieć się wiele o konkretnych modelach i historii motoryzacji, bo kolekcjonerzy to prawdziwi zapaleńcy i chętnie wdają się w rozmowy na ten temat. Bardzo widowiskowym i stałym punktem programu jest Konkurs Elegancji. Na placu Ratuszowym (przed Urzędem Miejskim) oceniany jest urok zabytkowych automobili, a także ich właścicieli, którzy przebierają się w stroje stosowne do czasów, z których pochodzą ich zmotoryzowane skarby. Komisja pod przewodnictwem Prezydenta Miasta, który obejmuje imprezę honorowym swym patronatem, wybiera i nagradza zwycięzców. Niezwykłym zakończeniem imprezy jest parada, podczas której wszyscy uczestnicy rajdu przejeżdżają głównymi ulicami miasta. Jest co podziwiać!

Młodszym bratem rajdu jest Beskidzki Zlot Pojazdów Zabytkowych, który organizowany jest jesienią i trwa nieco krócej. Baza zlokalizowana jest w Węgierskiej Górce, a zlot kończy się pod bielsko-bialskim ratuszem, gdzie również organizowany jest Konkurs Elegancji.

W obu tych imprezach udział biorą pojazdy, wchodzące w skład ekspozycji Muzeum Motoryzacji (ul. Kazimierza Wielkiego 1). To niezwykłe miejsce powstało dzięki pomysłowi i zaangażowaniu pasjonatów skupionych w Automobilklubie Beskidzkim. Zabytkowe samochody, które można tam zobaczyć należą do klubowiczów. Pomysłodawcą rajdu i zlotu oraz ich organizatorem i komandorem jest pan Jacek Balicki (członek Polskiego Związku Motorowego i wiceprezes Automobilklubu Beskidzkiego ds. pojazdów zabytkowych), który pasję życiową przekazał całej swojej rodzinie.

W związku z pandemią, ani rajd, ani zlot nie odbyły się w latach 2019 i 2020, ale oczywiście zapowiadane są już terminy następnych edycji tych imprez, które na stałe już wpisały się w kalendarz podbeskidzkich wydarzeń i są wyczekiwane przez miłośników motoryzacji z całego świata. Informacji na ich temat najlepiej szukać na fejsbookowym profilu rajdu lub na stronie internetowej Automobilklubu Beskidzkiego, w zakładce Zabytki.

Beskidzki Rajd Pojazdów Zabytkowych

TYDZIEŃ Z FOLKLOREM

 

TYDZIEŃ KULTURY BESKIDZKIEJ

 

Ta sięgająca korzeniami przedwojennego „Święta Gór” impreza organizowana jest od roku 1964, a jej pierwsza edycja odbyła się w Wiśle. Tydzień Kultury Beskidzkiej jest największym folklorystycznym wydarzeniem w Polsce, zarówno pod względem czasowo-przestrzennym, jak i z powodu liczby wydarzeń oraz ilości ich uczestników. Podczas wakacyjnego tygodnia w Wiśle, Żywcu, Szczyrku, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim odbywają się występy zespołów krajowych i zagranicznych. Biuro Programowo-Artystyczne festiwalu znajduje się w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej. W stolicy Podbeskidzia ma także miejsce koncert finałowy. W ramach TKB odbywają się również inne imprezy towarzyszące: Festiwal Folkloru Górali Polskich oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Żywcu, Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach i Festyn Istebniański w Istebnej, a także Gorolski Święto w Jabłonkowie (Zaolzie, Republika Czeska). Cały region ożywa w tym czasie na ludowo. Festiwalowe atrakcje są bezpłatne, więc każdy ma szansę zbliżyć się do ludowej muzyki, tańca, śpiewu, obrzędów i zwyczajów. Powracanie do tego, jakże bogatego dorobku kulturowego, i bezpośrednie z nim obcowanie przyczynia się do jego zachowania. Festiwal TKB popularyzuje ludowe tradycje przede wszystkim polskich górali, ale w kolejnych edycjach pojawiają się także interesujący goście z zagranicy, niekiedy naprawdę egzotyczni…
Oprócz długich kilkugodzinnych występów zespołów folklorystycznych i folkowych na pięciu głównych estradach, organizowane są mniejsze koncerty na rynkach lub barwne korowody na ulicach, a także wystawy sztuki ludowej, rękodzieła artystycznego i fotografii. Działają jarmarki sztuki ludowej. Można na nich zaopatrzyć się w ciekawe pamiątki, np. w klepoka – kolorowego drewnianego ptaszka, który stał się symbolem imprezy. Można także wziąć udział w rozmaitych warsztatach lub konkursach.
Wizyta na Podbeskidziu w środku lata może zatem zaowocować w dodatkowe, całkiem niebanalne atrakcje. Niektórzy miłośnicy wszelkiego typu ludowości specjalnie w tym właśnie czasie zjeżdżają w Beskidy, żeby wziąć udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej.

CZOŁGI NA ULICACH

 

„OPERACJA POŁUDNIE”

 

Prywatne Muzeum Broni Pancernej i Militariów im. Franciszka Biera w Bielsku-Białej, posiada sporą kolekcję pojazdów wojskowych. Zbiory muzealne stanowią własność pana Rafała Biera. Pod tym samym adresem ma swoją siedzibę Fundacja Ochrony Zabytków Techniki Militarnej. Muzeum jest organizatorem Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych „Operacja Południe”. Ta unikatowa duża plenerowa impreza o charakterze militarno-historycznym odbywa się co roku (od roku 2000) i trwa trzy dni. Zloty w 2020 i 2021 roku nie odbyły się z powodu pandemii. Miejmy jednak nadzieję, że to niezwykłe, lubiane i bardzo widowiskowe wydarzenie powróci… Skupiają się na nim miłośnicy militariów, szczególnie tych zabytkowych, kolekcjonerzy i rekonstruktorzy. Wysoko oceniają je znawcy tematu oraz regularnie relacjonują rozmaite media, a patronatem obejmuje je sam Prezydent Miasta. Pojawiają się eksponaty unikalne w skali europejskiej a nawet światowej. Baza zlotu zlokalizowana jest zwykle na bielskich Błoniach i tam właśnie w pierwszy dzień gromadzą się uczestnicy w swoich odrestaurowanych pojazdach. Wyjątkowym zainteresowaniem – także mieszkańców miasta oraz turystów – cieszy się parada, która drugiego dnia zlotu przemierza główne ulice Bielska-Białej. To oficjalne otwarcie imprezy. Jest na co popatrzeć! Są czołgi, pancerne wozy bojowe, amfibie, transportery, ambulansy i wojskowe motocykle. W odpowiednie stroje przebierają się kierowcy i pasażerowie. Po powrocie do bazy, odbywają się pokazy dynamiczne i prezentacje pojazdów wojskowych, inscenizacje historyczne i wystawy. Przy czym każdy ma swobodny dostęp do eksponatów. Można się zatem dowiedzieć czegoś ciekawego lub zrobić sobie świetne zdjęcie pamiątkowe. Impreza jest otwarta i nieodpłatna – każdy może wziąć w niej udział, tym bardziej, że atrakcji dla dużych i małych jest w jej trakcie co niemiara.

W SIÓDMYM NIEBIE

 

MIĘDZYNARODOWY PIKNIK LOTNICZNY

 

Znana cykliczna impreza, która od kilkunastu lat odbywa się zwykle w ostatni weekend sierpnia na cywilnym lotnisku sportowym w Aleksandrowicach (dzielnica Bielska-Białej). Dwie ostatnie edycje zostały z powodu pandemii odwołane, ale z pewnością ta wyjątkowo lubiana przez wszystkich atrakcja powróci.
Najważniejsze i najbardziej efektowne są oczywiście pokazy lotnicze. Niesamowitych emocji – i to nie tylko zgromadzonym na płycie lotniska, ale i mieszkańcom okolicznych osiedli oraz dzielnic – dostarczają indywidualne lub zespołowe akrobacje. To naprawdę niezapomniane widowiska, bo piknik chętnie odwiedzają gwiazdy światowego formatu w tej dziedzinie. Wielokrotny mistrz świata w powietrznych akrobacjach – Jurgis Kairys z Litwy – od wielu lat zachwyca zapierającymi wręcz dech w piersiach szaleństwami na bielskim niebie. Ten były pilot Red Bull Air Race World Championship stał się sławny za sprawą swoich niezwykłych wyczynów (Lot stulecia, Ultralot). Opracował on kilka własnych manewrów akrobatycznych (koło Kairysa, mała pętla), a inne udoskonalał. Miejmy nadzieję, że wkrótce znów zobaczymy jego popisy na samolocie Juka Experimental, który jako inżynier lotnictwa sam dla swoich akrobacji stworzył.
Swoje umiejętności akrobatyczne pokazują piloci rozmaitych samolotów, szybowców, helikopterów oraz skoczkowie spadochronowi. Można podziwiać kunszt jedynego polskiego pilota Red Bull Air Race – Łukasza Czepieli czy zespołów pokazowych tej miary, co Grupa Akrobacyjna ŻELAZNY albo Grupa Akrobacyjna „FireBirds”.
Ciekawostkę historyczną pikniku stanowią rekonstrukcje bitew powietrznych na zabytkowych maszynach. Interesująca jest symulacja gaszenia pożaru przez Dromadery.
Bardzo wyczekiwanym i stałym już punktem programu jest przelot zespołu akrobacyjnego lotnictwa polskiego „Biało-czerwone Iskry”, który nie zawsze jest jednak możliwy, bo zależy od warunków pogodowych.
Rewelacją pikniku, który odbył się w roku 2019 był wyczynowy motoszybowiec JS3 z silnikiem odrzutowym. Ta południowoafrykańska konstrukcja to jedyny i wart prawie milion złotych egzemplarz w Polsce. Z pewnością ten unikat będzie jeszcze nie raz prezentowany…
Można sobie wykupić lot widokowy samolotem bądź śmigłowcem, a jeśli nie ma się na to chęci – zawsze jest sporo samolotów i modeli do obejrzenia z bliska lub sfotografowania. Można tam porozmawiać z fachowcami na interesujące nas tematy. Obecne są sławy. Spotkać można zazwyczaj największą dumę aeroklubu – siedemnastokrotnego już mistrza świata w konkurencjach szybowcowych i wielokrotnego rekordzistę świata w szybownictwie. Sebastian Kawa od lat króluje w czołówce światowego rankingu pilotów szybowcowych i jest najbardziej utytułowanym pilotem szybowcowym w historii tego sportu.
Obok wystaw, działa giełda sprzętu lotniczego oraz inne stoiska handlowe. Jest także oferta gastronomiczna. Jest oczywiście także mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, bo piknik to wydarzenie rodzinne i każdy – bez względu na wiek – znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Wieczorami odbywają się koncerty lub pokazy fajerwerków. Szczegółowych informacji na temat programu każdej kolejnej edycji pikniku najlepiej szukać na stronie Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. A lot widokowy nad miastem i górami można sobie zafundować także niezależnie od pikniku…

MUZYCZNA UCZTA

 

LOTOS JAZZ FESTIVAL – BIELSKA ZADYMKA JAZZOWA

 

Festiwal zajmuje czołową pozycję wśród polskich muzycznych festiwali. Znana, nie tylko w kręgach jazzowych, impreza przyciąga przy tym fanów jazzu i nie tylko. Na czym polega jego fenomen? W programie zawsze można znaleźć światowej sławy nazwiska, repertuar wypełnia jazz do słuchania, a atmosfera – co zwykle podkreślają uczestnicy – jest niezwykła i bezcenna. Specjalny koncert w schronisku na Szyndzielni, do którego nocą podąża się w muzycznym korowodzie z pochodniami od górnej stacji kolejki linowej to przeżycie, które z pewnością pozostaje w pamięci na zawsze. Podobnie jak nocne jazzowe jam session czy koncert młodzieżowy w galerii handlowej wśród przystających z zaciekawieniem klientów sklepów. Wśród artystów wyłaniani są przez Stowarzyszenie Sztuka Teatr laureaci, którym przyznawane są nagrody w postaci Aniołów Jazzowych. Posiadaczami pięknej statuetki z brązu są najwybitniejsi twórcy jazzowi. Lista nazwisk jest naprawdę imponująca – można się z nią zapoznać na internetowej stronie festiwalu. W festiwalowym konkursie wyłaniany jest najlepszy zespół, najlepszy solista i największa indywidualność imprezy.

 

JAZZOWA JESIEŃ IM. TOMASZA STAŃKO

 

Pomysłodawcą, organizatorem i dyrektorem festiwalu był światowej sławy trębacz jazzowy i kompozytor – Tomasz Stańko. Prowadził go od pierwszej edycji czyli od 2003 roku i na każdą kolejną z nich przygotowywał premierowe projekty specjalne (niektóre z nich stały się albumami). Artysta zmarł 29 lipca 2018 roku i od tego właśnie czasu (XVI edycja) impreza nosi jego imię, a w holu Bielskiego Centrum Kultury odsłonięto wówczas upamiętniające go popiersie. To wyjątkowe święto muzyki, improwizacji, kreatywności i wolności jest kontynuowane zgodnie z ideą mistrza trąbki (jedynie pandemia w 2020 roku zablokowała 18 edycję, ale w listopadzie 2021 roku odbyło się już sześć niezwykłych festiwalowych koncertów). Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko to historia muzycznych poszukiwań i odkryć legendy jazzu. Stanowiła doskonałe odzwierciedlenie jego muzycznej filozofii oraz całościowego podejścia do sztuki: „Zawsze kochałem różnorodność i skrajności, zarówno w mojej muzyce, jak i sztuce w ogóle. Tutaj udało mi się pogodzić te fascynacje i dzięki temu efekt jest tak niezwykły.”. W kolejnych edycjach imprezy występowali czołowi muzycy polskiej i europejskiej sceny jazzowej, przede wszystkim jednak stała się ona przestrzenią dla spotkań wizjonerów jazzu – mistrzów oraz młodych gniewnych sztuki improwizacji.

 

FESTIWAL MUZYKI CROSSOVER

 

Muzyki spod znaku crossover nie da się zamknąć w żadnych ramach gatunkowych. Jak sama nazwa wskazuje – przekracza ona granice i łączy rozmaite style. Muzyka klasyczna miesza się z muzyką jazz, groove, funk, pop, rock, electro… Pojawiają się brzmienia z naszego polskiego folkloru, a także bałkańskie, żydowskie i etniczne. Ponadto, owo wzajemne krzyżowanie się dokonuje się także w obrębie rożnych form sztuki. Muzyka łączy się z tańcem, kabaretem, recytacją, teatrem, a nawet cyrkiem. Jest to festiwal artystów poszukujących nowych dróg artystycznej ekspresji i niekonwencjonalnych brzmień.
Twórcami Festiwalu Muzyki Crossover są pochodzący ze stolicy Podbeskidzia muzycy nowoczesnego i muzyczno-komediowego w swym charakterze tria instrumentalnego The ThreeX. Krzysztof Kokoszewski (skrzypce), Jacek Stolarczyk (skrzypce) i Jacek Obstarczyk (fortepian) z pomocą Gminy Bielsko-Biała oraz Bielskiego Centrum Kultury zorganizowali tę niezwykłą imprezę po raz pierwszy w 2016 roku. Od tego czasu muzycy o europejskiej i światowej renomie dokonują na bielsko-bialskiej scenie swoistych fuzji. Pojawiają się unikatowe, często zaskakujące aranżacje, a powaga przeplata się ze śmiechem. Podczas festiwalu muzyka rozbrzmiewa w rozmaitych miejscach – w Bielskim Centrum Kultury, Szkole Muzycznej, na Zamku Książąt Sułkowskich, Metrum Jazz Clubie czy w Sali Ceremonii Domu Przedpogrzebowego na Cmentarzu Żydowskim. Obok koncertów odbywają się bardzo lubiane, zarówno przez muzyków, jak i publiczność, spotkania jam session.
5. festiwal został za sprawą pandemicznej sytuacji odwołany. Czekamy na kolejne edycje, bo widowiska crossover to coś, co warto przeżyć. Dobrze najpierw zapoznać się z atrakcjami programu, bo może okazać się, że lepiej wykupić karnet na wszystkie wydarzenia.

 

SACRUM IN MUSICA

 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej narodził się w 2000 roku i od początku ma ekumeniczny charakter – odbywa się pod patronatem biskupów Diecezji Bielsko-Żywieckiej Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W ciągu ostatniego kwietniowego tygodnia, w rozmaitych lokalizacjach – w Bielskim Centrum Kultury oraz kościołach, zarówno katolickich, jak i ewangelickich – usłyszeć można muzykę sakralną w klasycznej postaci oraz jej jazzowe, bluesowe, folkowe, popowe, a nawet rockowe interpretacje. Unikatowość tej cyklicznej imprezy polega na tym, że np. obok muzyki starocerkiewnej, może rozbrzmiewać klezmerska i gospel. W ramach festiwalu rozgrywa się konkursowy Przegląd Chrześcijańskich Zespołów Muzycznych. Miejsce mają także fotograficzne i plastyczne wystawy.

 

FESTIWAL KOMPOZYTORÓW POLSKICH

 

Henryk Mikołaj Górecki był patronem organizowanego w Bielsku-Białej cyklicznie, od 1996 roku, Festiwalu Kompozytorów Polskich. Od śmierci światowej sławy kompozytora w 2010 roku nosi on jego imię. Pierwsza edycja (10-12.10.1996) imprezy poświęcona była właśnie jego twórczości. We wstępie do inauguracyjnego programu profesor napisał: „Serdecznie zapraszam do Bielska-Białej – miasta, które zafundowało sobie i nam festiwal w czasach, gdy kultura i sztuka są lekceważone i pomijane”. A tuż po jego zakończeniu, w jednym z wywiadów, powiedział: „Ktoś musiał sobie festiwal wymarzyć – pewnie po drodze wiele osób musiało to obśmiać – żeby w uroczym Bielsku taka rzecz mogła się zdarzyć. Najważniejsze jest to, że są ludzie, którym sztuka jest naprawdę potrzebna. W czasach okropnych, niedoskonałych dla sztuki jest takie miejsce, gdzie ja, wszyscy moi przyjaciele i wy, drodzy słuchacze, mogliśmy spędzić trzy dni z muzyką.” Kolejne odsłony festiwalu poświęcone były innym wybitnym polskim kompozytorom i ich dziełom. Festiwal trwa zwykle trzy dni i odbywa się zazwyczaj październiku, głównie w salach koncertowych Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej i Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. XXV Festiwal Kompozytorów Polskich w 2020 roku nie odbył się z powodu pandemii. Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje…

NIE TYLKO DLA DZIECI

 

MIĘDZYNARODWY FESTIWAL SZTUKI LALKARSKIEJ

 

Długa jest tradycja tego niezwykłego teatralnego wydarzenia, które odbywa się od 1966 r., co dwa lata w maju. Jego organizatorem jest Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana – jeden z najstarszych teatrów lalek w Polsce i jeden z najbardziej znanych, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Na przestrzeni lat w Bielsku-Białej występowali artyści ze światowej czołówki teatru lalek. W 1998 r. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej przybrał formę konkursową. Zwycięzca otrzymuje Grand Prix – statuetkę i nagrodę pieniężną od Prezydenta Miasta Bielska-Białej. Są też nagrody: Specjalna, Młodych Krytyków i Jury Dziecięcego.
Pacynki, kukiełki i marionetki kojarzą się z przedstawieniami dla najmłodszych, jednak oferta Banialuki skierowana jest także do widzów dorosłych. Teatr bawi i uczy, rozwija wrażliwość, pobudza wyobraźnię, ale także porusza tematy ważne. Stawia związane z istnieniem człowieka pytania natury egzystencjalnej – o jego kondycję i miejsce w świecie. W teatrze poszukuje się i często odnajduje odpowiedzi, a współczesne nam czasy stawiają przed nami coraz to nowe problemy…
Szczególnym zainteresowaniem wśród małych i dużych widzów cieszą się ogólnodostępne i niesamowicie atrakcyjne widowiska plenerowe. Poszczególne dziedziny sztuki coraz częściej wzajemnie się przenikają i ta tendencja zacierania się granic widoczna jest oczywiście także w sztuce lalkarskiej. Multimedialność i technologie cyfrowe dają niesamowite możliwości. Otwarta przestrzeń pozwala na wykorzystanie większych gabarytów oraz bardzo efektownych środków wyrazu artystycznego – wizualnych bądź dźwiękowych. Teatr, który wychodzi do widza, często całkiem przypadkowego sprawia, że festiwal jest nie tylko świętem sztuki lalkarskiej, ale także całego miasta. Każda edycja festiwalu zaczyna się barwną paradą, która przechodzi ulicami Bielska-Białej. Przedstawieniom w Banialuce oraz prezentacjom plenerowym towarzyszą wystawy (Galeria Bielska BWA), koncerty, panele dyskusyjne oraz warsztaty.
Bielsko-Biała jest – obok Białegostoku, Torunia i Wrocławia – jednym z największych ośrodków sztuki lalkarskiej w Polsce i będąc w mieście zawsze warto sprawdzić repertuar Banialuki lub wybrać się do nas w czasie tej wyjątkowo ciekawej imprezy.
Z powodu pandemii w 2020 roku po raz pierwszy w historii Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej został odwołany, ale trzeba być dobrej myśli i wierzyć, że 29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej odbędzie się – zgodnie z planem – w maju 2022 roku.

WIELKIE ŚWIĘTO MIASTA

 

DNI BIELSKA-BIAŁEJ

 

To święto miasta, które z roku na rok – ku uciesze bielszczan i turystów – obchodzone jest coraz huczniej. Zwykle miało miejsce w czerwcu i oferowało co niemiara atrakcji. W 2021 roku zostało ono w związku z pandemiczną sytuacją przeniesione – z początku lata na jego koniec – trwało aż 10 dni i z okazji 70-lecia połączenia miast Bielska i Białej zorganizowane było w sposób wyjątkowy. Dni Bielska-Białej to plenerowe i klubowe koncerty, przedstawienia teatralne, pokazy multimedialne, parady uliczne, wystawy, pikniki, jarmarki, zajęcia sportowo-rekreacyjne, akcje tematyczne, gry miejskie… Z pewnością każdy znajdzie coś interesującego dla siebie i to bez względu na wiek. Wyjątkowo lubiane są koncerty. Obok najbardziej utalentowanych lokalnych artystów, pojawiają się niejednokrotnie kultowe już gwiazdy polskiej sceny muzycznej, a także nazwy i nazwiska światowego formatu. Warto w tym czasie zaplanować pobyt w stolicy Podbeskidzia lub jej okolicach, bo naprawdę się w tym czasie u nas dzieje!
Szczegółowy program obchodów jest publikowany na wszystkich stronach i profilach związanych z miastem, ale najlepiej szukać go oczywiście na oficjalniej stronie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, w specjalnej dla tego wydarzenia zakładce.

W OBIEKTYWIE

 

FOTO ART FESTIWAL

 

Ten międzynarodowy festiwal fotograficzny odbywający się co dwa lata (biennale) w październiku, organizowany jest od 2005 roku i ma już swoją ugruntowaną pozycję w branży. Pomysłodawcami i twórcami Foto Art Festival są państwo Inez i Andrzej Baturo, którzy od 1992 roku za pośrednictwem Fundacji Centrum Fotografii i w otwartej w tym samym roku Galerii Fotografii B&B (ul. 1 Maja 12, wstęp wolny) promują fotografię jako sztukę. W galerii odbywają się fotospotkania, kursy i warsztaty, można się tam zatem i zaprezentować, ale także wiele nauczyć. Wracając jednak do festiwalu, który od śmierci pana Andrzeja Baturo w 2017 roku nosi jego imię… W jego trakcie podziwiać można dzieła wybitnych artystów fotografików z całego świata. Obok tradycyjnej fotografii analogowej pojawiają się nowoczesne media cyfrowe. Jest dokument, pejzaż, portret, reportaż oraz miejsce na eksperyment. Odbywają się ekspozycje główne (biletowane) i towarzyszące (darmowe), indywidualne i zbiorowe. Fotografie prezentowane są w miejscach związanych ze światem kultury i rozmaitych sztuk (Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, Punkt 11, Galeria Fotografii B&B, Galeria PPP, Bielskie Centrum Kultury, Regionalny Ośrodek Kultury, „Kubiszówka”, Książnica Beskidzka, Stara Fabryka) oraz w ogólnodostępnych miejscach użyteczności publicznej (Galeria Handlowa Sfera, Plac Chrobrego, a nawet – co ciekawe – ściana koryta płynącej przez centrum rzeki Białej). Oprócz wystaw, w dostępnej dla osób niepełnosprawnych Auli Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja organizowane są biletowane spotkania z autorami zdjęć (Maraton Autorski). W trakcie festiwalu można także podziwiać prace nagrodzone na „No Borders” Photo Award – konkursie dla wschodzących artystów z Polski, Słowacji, Czech, Węgier i Ukrainy.

FESTIWAL MALARSTWA

 

BIELSKA JESIEŃ

 

Także co dwa lata w Bielsku-Białej odbywa się jeden z najstarszych (ma ponad 40 lat) i w tej chwili największy polski festiwal malarstwa o charakterze konkursowym. Bielska Jesień objęta jest patronatem Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Organizatorem konkursu jest Galeria Bielska BWA (ul. 3 Maja 11). Ma on charakter otwarty, co polega na nienarzucaniu tematu, problemu, techniki, oraz formatu. Właściwie jedynym kryterium doboru prac jest ich poziom artystyczny, zakładający także oryginalność w formie i treści. Konkurs przeznaczony jest dla polskich artystów malarzy zamieszkałych w kraju lub za granicą. Mogą w nim wziąć udział absolwenci wyższych szkół artystycznych, a także pełnoletni malarze-amatorzy, nieposiadający dyplomu uczelni artystycznych, ale legitymujący się aktywnością twórczą i dorobkiem. Wizyta w galerii należy do niewątpliwych przyjemności dla miłośników sztuki, którzy cenią sobie bezpośredni kontakt z dziełem. Dla zainteresowanych organizowane są oprowadzania z ekspertami, a są wśród nich także jurorzy i sami twórcy. Są też panele dyskusyjne na temat malarstwa, wykłady oraz warsztaty prowadzone przez artystów. Na wystawę można się także wybrać w ramach rodzinnej wycieczki i zdać na własną wiedzę lub czysto intuicyjny odbiór, który wcale nie jest mniej wartościowy. Co ciekawe, BWA jest miejscem przyjaznym zwierzakom i można się tam wybrać ze swoim czworonożnym pupilem. Prace konkursowe – także te z poprzednich edycji – można również zobaczyć w wirtualnej galerii na stronie internetowej galerii. Można się tam także zapoznać z sylwetkami wszystkich artystów.

ŚWIĘTA, ŚWIĘTA…

 

ŚWIĘTA NA STARÓWCE

 

Święta na Starówce to niesamowicie lubiana przez mieszkańców miasta oraz przyjezdnych duża i związana z Bożym Narodzeniem impreza plenerowa. Organizowana jest przed świętami i zdążyła już na trwałe wpisać się w miejski kalendarz, krajobraz i serca bielszczan. Z racji ogromnego zainteresowania, świąteczny festyn rozrastał się przez kolejne lata czasowo i przestrzennie. Pandemia niestety wyhamowała także i ten rozwój, ale z pewnością Święta na Starówce wrócą do swej niezwykłej formy. W bożonarodzeniowym czasie oświetlone centrum miasta wygląda naprawdę oszałamiająco. Iluminacje są z roku na rok coraz piękniejsze, a przechodnie chętnie się z nimi fotografują. Bielsko-Biała bierze udział w cyklicznym plebiscycie internetowym na najpiękniej oświetlone miasto w Polsce „Świeć się z Energą” i ma już w nim na swoim koncie niemałe sukcesy.
Na pięknie zorganizowanym świątecznym kiermaszu można zaopatrzyć się w wyjątkowe prezenty dla najbliższych lub oryginalne pamiątki z Bielska-Białej lub całego regionu Podbeskidzia i samych Beskidów. Swoje prace wystawiają tu chętnie twórcy ludowi, a regionalne przedsiębiorstwa chwalą się tradycyjnymi produktami. Bogata jest oferta gastronomiczna. Zapach zbliżających się świąt unosi się między kolorowymi straganami, a cudowny nastrój krąży między uśmiechniętymi ludźmi…
Największym zainteresowaniem cieszą się występy artystyczne. Wśród tych skierowanych i do małych, i do dużych, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Każde Święta na Starówce mają swoją wyczekiwaną gwiazdę. Oprócz niej, na scenie można zobaczyć wiele innych znanych bardziej lub mniej artystów, także tych najmłodszych i najsłodszych…
Atrakcji tworzących tę wyjątkową przedświąteczną atmosferę na tydzień przed Bożym Narodzeniem jest tyle, że nikt nie da rady się nudzić. Szczegółowy program publikowany jest szeroko w bielsko-bialskich mediach.