Bajkowe Bielsko-Biała
Jeśli zapytam o to, z czym kojarzy ci się Bielsko-Biała, wśród odpowiedzi padną imiona bohaterów polskich kreskówek wyprodukowanych przez bielskie Studio Filmów Rysunkowych. Choć Wieczorynka, której byli gwiazdami, w dobie kanałów tematycznych i serwisów typu YouTube dawno już wypadła z ramówki telewizyjnej i straciła rację bytu, postacie z tych filmów nadal są popularne. Bielsko-Biała nie zapomniało o nich i rozwija szlak spacerowy Bajkowe Bielsko-Biała. Główne punkty szlaku wytyczają rzeźby bohaterów kreskówek powstałych w bielskim SFR.
RZEŹBA REKSIA
Na szlaku jako pierwszy w 2009 r. stanął Reksio. Rzeźba przedstawiająca uwielbianego przez młodych widzów psa znajduje się w centrum miasta, na placu pomiędzy ul. 11 Listopada i ks. Stanisława Stojałowskiego, obok mostu na Białej. To obowiązkowy punkt odwiedzin w Bielsku-Białej czy spaceru po centrum miasta. Jest to miejsce, w którym rodzice chętnie fotografują swoje pociechy zarówno w lecie, jak i w zimie, kiedy dodatkowo w tym miejscu wygrywa świąteczne melodie, świeci i poszczekuje duża figura Reksia.
RZEŹBA BOLKA I LOLKA
W 2011 r. do Reksia dołączyli dwaj bracia Bolek i Lolek. Rzeźba przedstawiająca słynnych bajkowych braci stanęła przy ul. Mostowej, na dziedzińcu galerii handlowej Sfera II. Serial Bolek i Lolek to zdecydowanie ponadczasowy hit i figurki jego bohaterów cieszą się niegasnącą popularnością. Przy tej rzeźbie pozują do pamiątkowej fotografii dzieci i dorośli. Dla jednych to kreskówka znana z serwisu internetowego YouTube, dla innych miłe wspomnienia z lat dzieciństwa.
RZEŹBA PAMPALINI I HIPOPOTAM
Pod koniec 2019 r. szlak Bajkowe Bielsko-Biała wzbogacił się o rzeźbę Pampaliniego i hipopotama z serialu Pampalini łowca zwierząt. Sympatyczny łowca wraz z hipopotamem znaleźli dla siebie miejsce w pobliżu bielskiego Ratusza, na skwerze przy ul. Bohaterów Warszawy. Rzeźbę wykonała uznana bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia. Wbrew pozorom serial Pampalini łowca zwierząt świetnie wpisuje się w obecne trendy, gdyż Pampalini jest łowcą nieszkodliwym, który nie krzywdzi zwierząt.
RZEŹBA SMOKA WAWELSKIEGO I KUCHARZA BARTŁOMIEJA BARTOLINIEGO
Końcem 2020 roku pojawiła się rzeźba, która nawiązuje do powieści dla dzieci i serialu animowanego „Porwanie Baltazara Gąbki”. Bohaterowie kreskówki, która powstała w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych w latach 70-tych ubiegłego wieku, Smok Wawelski oraz kucharz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka stoją przy aucie, którym podróżowali w poszukiwaniu zaginionego badacza Baltazara Gąbki.
Rzeźba stanęła przy ul. 11 Listopada, na skrzyżowaniu z ul. Ratuszową.
RZEŹBA DON PEDRA
Mieszkańcy jeszcze nie zdążyli do końca nacieszyć się rzeźbą Smoka i Kucharza, kiedy to na ul. 11 Listopada pojawiła się kolejna postać z serialu „Porwanie Baltazara Gąbki” – szpieg Don Pedro z Krainy Deszczowców w towarzystwie Mypinga, przedstawiciela postaci fantastycznych, które nawiedzały powieściowe księstwo Kraka.
Rzeźba zlokalizowana została w niewielkiej odległości od Smoka Wawelskiego i kucharza. Wybór miejsca nawiązuje do fabuły powieści i serialu, w których szpieg z charakterystycznym okrzykiem na ustach „Karramba!” niestrudzenie podąża za głównymi bohaterami.
Don Pedro to piąta rzeźba na szlaku „Bajkowe Bielsko-Biała”.
OSTATNIE KOMENTARZE